news-details

Volvo V60 Teknik Özellikleri

Volvo firması genellikle station arabaları ile ön plana çıkan bir marka. Bu alanda tecrübesini kanıtlamış olan Volvo, yeni V60 ile sektörde ki yerini sağlamlaştırmak istiyor.

XC90 ve XC60 gibi modeller ile SUV segmentinde adından söz ettiren firma asıl alanı olan station wagon segmentinde de kendini unutturmamak istiyor.

Yeni nesil V60, tasarımı, fiyatı ve kullanım rahatlığı ile ön plana çıkıyor. Eski araçlarına oranla çok daha özgün ve klas bir tasarım kullanılan bu araçta hatlar daha agresif ve gergin. Eski V60 modeline göre ise daha alçak ve uzun bir yapıya sahip. Bagaj hacmi ise neredeyse SUV araç kadar; 1441 lt.

Arka koltukları 1 tuş ile yatabilen bu araç rakiplerine oranla birçok farklı özelliğe sahip. Audi A4 Avant ve Mercedes C Serisi araçlar ile rahatlıkla rekabet edebilen V60, büyük biraderi V90 ile de rekabet edecek düzeyde.

Aracın koltukları oldukça geniş ve konforlu olmakla birlikte motor tek tuş ile çalışabiliyor. Dik yapıda ki büyük bir dokunmatik ekran ise kullanıcıya birçok seçeneği sunuyor. Diğer Volvo araçlarda olduğu gibi bu modelde de iç tasarımda ahşap dekorasyon kullanılmış.

Aracın tek olumsuz yanı ise iç hacminde ki darlık. Eski araçlarına göre daha sportif bir araç olduğu için arka tarafta dizleriniz rahat etmeyebilir. 2,0 litre dizel seçeneği ise oldukça performanslı. Çift turboya sahip bu araç 100 km hıza 7,9 saniyede ulaşabiliyor. Aracın maksimum hızı ise 220 km.

Motor ise Avrupa’nın emisyon standartlarını rahatlıkla karşılıyor ve dizel olmasına rağmen benzer araçlara oranla çok daha çevreci. 19 inçlik devasa jantlar bulunan araçta birçok farklı da mod seçeneği de mevcut.

Sürüş noktasında konforlu olsa da direksiyon ve süspansiyon arasında bir hissizlik olduğu bazı test sonuçlarında ortaya çıkıyor. Güvenlik paketi ters yöne giren araçları algılayabildiği gibi otomatik manevra yaparak aracı durdurup sürücüsünü güvene alabiliyor. Aslında güvenlik paketini anlatmaya gerek yok çünkü Volvo güvenlik noktasında rakip tanımayan bir firma.

Teknik Özellikler
Motor; 4 silindir, çift turbo
Motor Hacmi; 1966 cc
Motor gücü; 190 HP
Maksimum Tork; 400 NM
Güç aktarımı; Önden çekiş, 8 ileri otomatik şanzıman
Ağırlık; 1600 – 1850 kg arası
Bagaj hacmi; 1441 lt
Yakıt Tüketimi; 100 km’de 4,5 litre
Emisyon; 119 gr/km

 
news
Otomobil Volvo

Volvo V60 (2019)