news-details

Toyota Yeni Corolla'nın Ayrıntılarını Paylaştı

Dünyanın en çok tercih edilen otomobil modeli olan Toyota Corolla, 12. nesil damgası ile Sakarya’da üretilecek. Araç Mart 2019 tarihinde satışa çıkacak. Toyota firması Sakarya’daki tesislerini hibrit üretim merkezi haline getirmeyi hedeflediğinide açıkladı. Corolla’nın hatchback versiyonu Cenevre’de, Touring Sport gövde tipi ise Paris’de sergilenmişti. Sedan 1.8 litre benzinli hibrit modeli ise bu yıl tanıtılacak. Firmanın 1966 yılından beri ürettiği ve artık efsane haline gelen modeli olan Corolla, sürekli olarak yenilenmeye devam ediyor.

Araç 150 farklı ülkede aynı anda satılıyor ve 46 milyon satış rakamı aşılmış durumda. Firmanın Japonya’da kullandığı sistem olan TNGA (Toyota New Global Architecture) artık Sakarya’daki tesislerde de aktif olarak kullanılacak. Yeni Corolla Sedan modelinde dizel motor seçeneği yok. Araç üretim bandından 1.8 litre kendi şarj olabilen hibrit ve 122 HP gücünde bir motorla geliyor. Bu motorun günlük kullanımda %50 oranında sıfır emisyonlu ve elektrikli olarak yol katedebiliyor. Diğer motor seçeneği olan 1.6 benzinli motor ise tam bir yakıt performans aracı. 6 ileri manuel şanzıman ve CVT otomatik şanzıman seçenekleri var. İkinci seçenek olan 1.6 benzinli motor, 132 HP gücünde.

Toyota Safety Sense teknolojisine sahip yeni Sedanlar ise 2020 yılında üretilecek. Türkiye’nin ilk hibrit ve SUV modeli ünvanına sahip aracı olan C-HR ise üretilmeye devam ediyor. Yeni Corolla ise ikinci hibrit olma özelliğini taşıyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tesisleri gezerek Toyota firmasından övgü ile bahsetmişti. Corolla Sedan Hibrit modelini görme ve kullanma imkanına erişen Varank, aracı beğendiğini belirtti.

Sürekli gelişen teknolojiler sebebiyle eski tip konvansiyonel motorların pabucu dama atılmış durumda. Tamamen elektrikli motorların yanı sıra hibrit modeller çok daha ilgi çekici. Avrupa’da dizel motorlu araç satışında ise büyük düşüşler söz konusu.

Ülkemiz ise Toyota firmasına teşvik vermeye devam ediyor. Firma 280 binlik kapasitenin neredeyse tamamını kullanmış ve araçların %90’ını ihraç etmişti. Bu yüzden Otomotiv sektörü cari açığın olmadığı nadir sektörlerden. Yeni Sedan modelinin ise 100’den fazla ülkeye satılması planlanırken bu araçların ülkemiz üzerinden gitmesi düşünülüyor.

 

 

  • Etiketler