news-details

Toyota Şeytanın Bacağını Kırdı

Motorspor yarışlarına uzun süredir yatırım yapan Japon otomotiv lideri Toyota, son yıllarda sürekli olarak şansızlık yaşamaktaydı. Bir zamanlar Formula 1 ve Ralli Şampiyonası gibi yarışmalarda başarılar elde eden firma uzun süredir hep son yarışlarda yaşadığı şansızlıklar ile başarı elde edemiyordu.

1998 yılında finishde yaşanan tatsız kaza sonrası pilotun sinirden arka camı patlattığını bazı yarış severler hatırlıyordur. Benzer bir senaryoyu 2016 yılında yaşayan Toyota’nın motoru birden stop etmiş ve bir yarış daha kaybedilmişti. Her ne kadar stop eden araç kendi kendine çalışsa da 2016 yılında birinciliği Porshe elde etmişti.

Toyota bu yıl ise TS050 Hybrid modeli ile şeytanın bacağını kırmış oldu. Le Mans’da ki yarışlara 20 kez katılan firma ilk kez birinci oldu. F1 Dünya Şampiyonu Fernando Alanso gibi isimlerinde yer aldığı takımın aracını kullanan bir başka pilot Sebastien Buemi ve Kazuki Nakajima yarışa kötü başladı.

388 turun ardından ise yarışı kazanan Toyota tarihe geçti.Nakajima ise Japon otomobili ile Le Mans’ı kazanan ilk Japon pilot olarak tarihe geçti.

Bu tarz yarışlar, firmaların kendini göstermesi için büyük avantaj. Reklam giderlerinin artması ile birlikte ve bu tarz yarışları takip eden kişilerin alıcı konumunda ki hedef kitle olmasından dolayı birçok otomobil devi yaptıkları araçları bu tarz organizasyonlarda kullanıyor. Uzun süre sonra birincilik elde eden Toyota ise hibrit marka araçlarının kaliteli olduğunu bir kez daha kanıtlamış oldu.