news-details

Toyota Prius 2019 Teknik Özellikleri

Toyota hibrit teknolojisinde öncü bir firma. 21 yıl önce Prius modeli ile bu teknolojinin adımlarını attılar. 1970’li yıllarda geliştirilmeye başlanan bu teknoloji ile birlikte Prius modeli seri olarak üretilmeye başlandı.

Dünyanın ilk hibrit aracı olan Prius, otomotiv tarihine adını altın harflerle yazdırdı. 1997 yılında ilk modelini piyasaya süren araç dışarıdan şarja gerek duymadan yola devam edebiliyor. Ülkemizde ise 1,8 litre ve 122 Beygir gücünde satışa sunuldu. Aracın tork değeri ise 142 Nm. 100 km de ise 3,6 litre yakıt tüketimine sahip. Bu bilgiler ışığı altında yorumlamak gerekirse performans olarak orta segment kullanıcılara hitap ediyor. Yakıt konusunda ise Türkiye standartlarına göre ideal bir araç.

Aracın frenine basmanız durumunda lityum iyon pilleri şarj depoluyor ve istediğinizde elektrikli motora geçerek sıfır emisyon tüketimi ile yola devam edebiliyorsunuz. Prius çıktığı günden bu yana her modelde çeşitli değişikler geçirdi ve teknolojisini sürekli olarak geliştirdi.

Aracın premium modelinde: Deri direksiyon, şarj sistemi, otomatik klima, elektrikli bel desteği, ısıtmalı koltuklar, multimedya sistemi ve akıllı giriş-çalıştırma gibi donanımlar mevcut. 1997 yılından bu yana ise bu model 11 milyonun üzerinde satış gerçekleştirdi. Firmanın strateji gereği 2020 yılına kadar her modelinin hibrit versiyonuna çıkarması bekleniyor.

 

  • Etiketler