news-details

Toyota Hilux 50. Yıla Özel Yenilendi

Toyota Hilux modeli ilk çıktığında birçok uzman firmanın bu segmentte iyi bir iş çıkaramayacağını düşünüyordu. Toyota ise bu alanda ne kadar iyi olduğunu 2017 yılında en çok satış rakamlarını yakalayarak kanıtlamış oldu. Hilux, 2017 ve 2018 yıllarında en çok satış rakamına ulaşan pick-up modeli ünvanını elinde bulunduruyor.

İlk olarak 1968 yılında üretilen Hilux, uluslararası alanda 18 milyon aracın üzerinde satış rakamını yakalayarak en çok satış yapan modeller arasına girdi. Hilux'un 4x4 Cruiser versiyonu sahip olduğu tasarım ve yüksek güvenlik donanımları ile ön plana çıkan bir model.

Hilux benzer başarıyı ülkemizde de elde etti. Toplamda 4.550 adet satış rakamına ulaşarak pazar payının tek başına %21'lik payına sahip oldu. Bu modelin bu kadar başarı elde etmesindeki en büyük sebep ise hem arazi hem de düz yolda aracın muhteşem bir konfora ve performansa sahip olması.

Özel Seri

Firma 50. yıla özel olarak Cruiser paketinde büyük değişikliklere gitti. Gelişmiş güvenlik seçeneklerinin yanı sıra 730 kg'a kadar yük taşıma kapasitesi bunlardan sadece birkaçı. Araç 5330 mm uzunluğa ve 1855 mm genişliğe sahip. Krom basamaklar, krom ön ve alt çamurluklar, 18 inçlik dev jantlar aracın devasa görüntüsüne renk katan detaylar.

Toyota Safety Sense teknolojisi sayesinde araçta; çarpışma önceleyici, şerit takip sistemi ve çeşitli uyarı sistemleri yer alıyor. Araçta herhangi bir kaza anında boyun kırılmasını engellemek adına özel koltuk sistemi bile kullanılmış. ABS fren sistemi, uyarı sinyalleri, yokuş kalkış desteği, römork savrulma kontrolü ve otomatik diferansiyel kilidi gibi özellikler aracın sahip olduğu donanımların sadece birkaçı.

Araçta kullanılan 2.4 D-4D Dizel motor seçeneği ise eskiye oranla çok daha fazla tasarruflu. Hilux 4x4'lük dev bir arazi araco olmasına rağmen, aracın tüketimi 7.8 litre. Araç satış rakamlarının yanı sıra Dakar Rallisinde de başarı sağladı. Dünyanın en zor yarışlarından olan Dakar'da Hilux yarışları ilk 3 sırada bitirdi. Ralli'de Toyota'nın yanı sıra 43 farklı firmanın daha olduğunu belirtmekte fayda var.

 

  • Etiketler