news-details

Seat Ateca 2018 İncelemesi

Seat'ın SUV segmentinde yer alan Ateca modeli ödüllü bir araç. 2017'de Avrupa'nın en iyi otomobili seçilen bu araç FR donanım paketi ile birlikte üst düzey bir performansa sahip. Aracın iç hacmi oldukça geniş ve FR donanımının eklenmesi ile birlikte sportif yönü ön plana çıkıyor.

Compact SUV olan bu araç yaşlı kesim hariç her kesimden kendisine müşteri bulabiliyor. Araçta sürücü konforuna özel olarak önem verilmiş. 8 inç dokunmatik ekran, 8 hoparlörlü ses sistemi ve daha birçok özellik her opsiyonda mevcut olarak geliyor.

8 inçlik dokunmatik ekran her araçta yer alsa da Apple CarPlay ve Android Auto gibi teknolojik sistemler opsiyonları olarak satılıyor. Aracın sürücü koltuğunun altında ek saklama alanının bulunduğunu belirtmekte de fayda var. Ateca FR modelinde diğer modellerde bulunmayan kaliteli bir aydınlatma kullanılmış. Neredeyse her FR donanımında bulunan krom kaplama çift egzoz, sportif tampon ve arka spoyler gibi özellikler Ateca'da da mevcut.

Aracın en büyük dezavantajı ise Xcellence dolu donanım paketinde bulunan anahtarsız giriş ve çalıştırma özelliği FR paketinde opsiyon olarak satılıyor. Genellikle firmalar bu tarz satış hilelerini birçok araçta yapmakta. FR paketinin en önemli donanımları ise kablosuz şarj özelliği ve 360 derece dönebilen bir kameranın olması. Tabi ki bu özelliklerde opsiyon olarak satılıyor.

1,4 litre TSI motor 4 silindirli ve 150 bg gücünde. 250 Nm tork değerine sahip. 7 ileri çift kavramalı otomatik şanzıman ise aracın yakıt tasarrufu sağlamasına sebep oluyor. Seat DSG şanzımanlarını ise özel kılan en hızlı geçişlere sahip çift kavramalı şanzıman olması. Tabi ki bu madalyonun görünen yüzü çünkü şehir içi sıkışık trafikte bu şanzıman bile yeterli olmuyor.

Direksiyonun arkasında ise diğer FR donanımlarında olduğu gibi vites kolları bulunmakta. Aracın ortalama 100 km'de yakıt tüketimi ise 5,4 litre. Bu rakam yüksek olsada aracın SUV olduğunu unutmamak gerekiyor. Yine bu araçta performans istenmediği noktalarda silindirlerden birisi kapatılıp daha fazla yakıt tasarrufu da sağlanabiliyor.

Tabi ki 5,4 litrenin fabrika verisi olduğunu unutmamak gerek. Yola çıktığınızda bambaşka bir tablo ile karşılaşabilirsiniz. Araç önden çeker ve katalog fiyatı ise 176.000 Türk Lirası. Kampanyalardan veya yıl sonu indirimlerinden yararlanılması durumunda fiyat daha da aşağıya gelebilir. Fiyat biraz yüksek olsa da performanslı bir SUV aracın 200.000 TL'den başladığını unutmamak gerek.

Teknik Özellikleri

Motor: 4 silindir, 1395 cc,
Tipi: Turbo benzinli
Ağırlık: 1300 kg
Şanzıman: 7 ileri otomatik
0-100 km/s 8.6 sn
Maksimum hız 198 km/s
CO2 Emisyon Oranı: 124 g/km