news-details

Petrol Fiyatları Günden Güne Düşüyor

Koronavirüsün dünya üzerinde getirmiş olduğu ekonomik sıkıntıların başında petrol sektörü çekmektedir. Oluşan bu pandemi salgının getirdiği yasaklar, insanların gün içerisinde ihtiyaçlarında da kısıtlamaya gitmiş olduğunu göstermektedir. Gün içerisinde insanların en çok kullandığı ihtiyaçlardan biri olan petrol, şu dönemde ihtiyaç duyulman gereksinimlerden biri haline gelmiştir. Petrol üretiminin ve dağıtımının başında olan ülkelerden biri olan Rusya, petrol için kaynak aramaya başlamış durumda. Yaşanan ekonomik sıkıntı Rusya’nın zor duruma girmesine sebep oldu. Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan duruma göre 13,4 milyar dolarlık ek borçlanmaya ihtiyaç duyduklarını açıkladı.

Rusya Ekonomisi Zor Durumda

Rusya Devlet Televizyonuna açıklamalarda bulunan Siluanov, Rusya Ulusal Varlık Fonu’ndan federal bütçeye 2 trilyon ruble (27 milyar dolar) doğrudan transfer beklentilerine girildiği ve bu durumunda ekonomik sıkıntıları beraberinde getireceğini açıkladı. Rusya’da oluşturulan federal bütçelerinin yarısı, ülkenin enerji gelirlerinden oluşmaktadır. Fakat petrol ve gazda oluşturulan beklenti gerilimi taleplerde de düşüşe sebep oldu.

Brent Petrol 15 Dolara Kadar Düştü

1 Ocak 2020 tarihi itibariyle 66 dolar olarak bilinen Brent tipi ham petrol varil fiyatı, 3 ay içerisinde 15 dolara kadar düşmüş oldu. Geçen yıl günlük ortalama 100 milyon varil olan dünya ham petrol tüketimi nisan ayı itibariyle günlük olarak 30 milyon varil düşmüş ve depolarda da yer kalmayınca fiyatın iyice dibe vurması yaşanmıştı.

Dünya üzerinde devam eden salgının düzelme ya da gelişme durumuna göre petrol fiyatlarının da tekrardan yükselişe geçeceği düşünülüyor.