news-details

Opel Elektrik Devrimini Başlatmak İstiyor

Opel’in Pace adında bir projesi bulunuyor. Avrupa Birliğinden de destek alan bu projenin amacı belirlenen noktalarda elektrikli ulaşımı yaygınlaştırmak. İlk adımları ise 2019’un ilk çeyreğinde atılacak. Elektrikli ulaşımı geliştirmek için firma büyük bir fon ayırmış durumda. 2024 yılında Opel her segmentte ki araçlarında elektrikli motor kullanmayı hedefliyor. Opel’in CEO’su Michael Lohscheller: “Elektrikli ulaşımı yaygınlaştırmak firma olarak en önemli amaçlarımız arasında yer alıyor. Bu sebeple de başlattığımız proje kapsamında şarj istasyonları kurmayı hedefliyoruz. Firma olarak fon ayırdığımız gibi projemize Avrupa Birliği’de destek veriyor.”

Opel’in genel merkezi Rüsselsheim kentinde bulunan Mühendislik Merkezi elektrikli ulaşım için laboratuara dönüştürülmüş durumda. Marka daha temiz bir dünya için “E-Mobility-LAB

Hessen” adında ki 3 yıl boyunca sürecek bir araştırma ve geliştirme faaliyetini de başlattı. Bu faaliyete Avrupa Birliğinin yanı sıra Ulaşım ve Kalkınma Bakanlığının da destek vereceği açılandı.

Proje kapsamında Opel Mühendislik Merkezi’ne elektrikli araçlar için akıllı şarj ve altyapı sistemleri kurulacak. İlk başta belirlenen noktalara 160 şarj istasyonu kurulması hedefleniyor. Bu sayı ise yıllar geçtikçe arttırılacak. Alman otomotiv devi firmanın 2020 yılında ise 4 farklı elektrikli model sunması bekleniyor.

Bu modeller yüksek sürüş konforunun yanı sıra yakıt tasarrufu da sağlayacak. Avrupa’da elektrikli araçlara olan ilginin artması ile beraber Opel’de bu alanda geri kalmamak adına projelerini detaylandırma çalışıyor.

 

  • Etiketler