news-details

Nissan Leaf ve Volkswagen e-Golf Karşılaştırması

Bu yazımızda Nissan Leaf modeli ile yeni nesil Volkswagen Golf modellerini karşılaştıracağız. İlk Leaf modeli birçok kullanıcı tarafından kabul gören sportif görünüşe sahip her anlamda başarılı bir araçtı. Yeni Leaf ise yakalanan başarının üzerine koyularak devam edilen bir model.

Golf ise yeni elektrikli motoru ile sportif ve konforlu tarzını devam ettiriyor. Bu sebeplerden dolayı benzer özelliklere ve fiyatlara sahip bu iki araç birçok kullanıcının kafasını karıştırıyor. Yeni Leaf çok farklı özelliklere sahip olmasa da Nissan firmasının başarısını sonuna kadar yansıttığı bir model. Sürüş seçim düğmesi yeni ve başarılı bir teknoloji ve tek düğmeden ayarlanabilen koltuk ile sürüş pozisyonunu ayarlamak artık çok daha kolay. Uzun yol için rahat ve konforlu bir koltuğa sahip Leaf ise multimedya ekranı konusunda sınıfta kalıyor. Benzer araçlara oranla bu modelde ki ekran biraz zayıf kalmış.

e-Golf ise gerek kokpiti gerekse kabini itibariyle Leaf’in çok üzerinde. Basit fakat kullanışlı bir kokpite sahip bu araçta birçok donanım bulunuyor. Hem elektrikli bir motor hemde kullanışlı bir kokpit arıyorsanız bu araç tercih listenizin başında yer almalı. Direksiyon ve vites konusunda ise eski araçlarda ki başarı sonuna kadar devam ettirilmiş. Elektrikli bataryaların konumu itibariyle araç çok dengeli ve virajlarda kusursuz bir performans gösteriyor.

17 inç jant kullanılan Leaf modeli ise e-Golf ile direksiyon ve vites konusunda benzer özelliklere sahip. Bozuk yollarda ki test sonuçlarıda başarılı. e-Golf’a oranla çok daha hızlı olan Leaf, daha uzun aks aralığı sebebiyle yüksek performansa sahip.

Volkswagen motor konusunda birçok farklı alternatife sahip. Ekonomik ve 95 HP gücünde ki model 115 km/s sınırlamaya sahip. Eco+ 74 HP gücünde ki motor ise 90 km/s ile sınırlı. Eco+ modunda klima tamamen kapatılabildiği için özellikle ülkemiz için en ekonomik araçların başında geliyor.

Yapılan testlerde ise Leaf modeli motor olarak çok daha performanslı. Menzil yani elektrikli motorla gidilebilecek maksimum kilometre konusunda da Leaf’in bariz üstünlüğü bulunuyor. Normal ev prizleri ile şarj edilebilen bu araçları ise hızlı şarj istasyonlarında şarj etmek gerekiyor çünkü ev tipi prizler aracı çok yavaş dolduruyorlar. Ses sistemi olarak Leaf başarılı olsa da kabin ve malzeme kalitesi olarak e-Golf ön plana çıkıyor.

Sonuç

Leaf’in motor performansı ve koltukları başarılı. Golf ise sürüş ve kabin kalitesi olarak ön plana çıkıyor. Bagaj şekli, multimedya ekranı olarak Leaf sınıfta kalırken Golf’de hızlanma konusunda sınıfta kalıyor. Teknolojik olarak Nissan, yakıt tasarrufu, konfor ve kaliteli bir araç arıyorsanız e-Golf tercih sebebi.

Volkswagen e-Golf

Tek elektrikli motor 35.8 kWh batarya, 135 HP güç, 290 Nm tork değeri.

200 km menzil, 1615 kg ağırlık ve fiyat olarak ise 28,230 Euro.

Nissan Leaf

Tek elektrikli motor 40 kWh batarya, 150 HP güç ve 320 Nm tork değeri.

240 Km menzil, 1580 kg ağırlık ve fiyatı 28,400 Euro.

  • Etiketler