news-details

Honda Şirketinin Ülkemizden Çıkış Yapmasının Nedenleri

Japonya’nın en önemli otomotiv üreticilerinden olan Honda şirketi, 2021 yılında ülkemizden tamamen çıkacağını duyurdu. İthalat, dağıtım ve servis noktasında herhangi bir kısıtlamanın olmayacağı ve sadece fabrikanın kapatılacağı açıklandı. Bilinen rakamlara göre şirketin 1000’den fazla çalışanı bulunuyordu ve fabrika kademeli olarak kapatılacak.

Şirket tarafından yapılan açıklamada ise: “Çalışanlarımıza tüm desteği sağlayacağız. Bu karar küresel çapta verilen bir karardı ve kimseyi mağdur etmeden üretimleri sonlandıracağız." İlk olarak 1992 yılında ülkemize giriş yapan firma üretim faaliyetlerine 1997 yılında başlamıştı.

Honda şirketi ülkemizde sadece Civic modeli üretiyordu ve yıllık üretim kapasitesi 38 bin adetti. 2018 yılındaki verilere göre toplam otomobil üretiminin %3,7’ini karşılayan şirket artık üretim yapmayacak.

Şirketin Ülkemizden Çıkış Sebebi

Bu haber Honda’dan önce İngiliz milletvekili Justin Tomlison tarafından verilmişti. Şirket sadece ülkemizde ki değil İngiltere’deki fabrikasını da kapatma kararı aldı. Alınan bu karar ise ülkemizle alakalı olmamakla birlikte şirketin değişen politikasından kaynaklanıyor. Honda şirketi tamamen elektrikli araç üreteceğinin sinyallerini geçtiğimiz yıl vermişti. Şirket mevcut fabrikalarına elektrikli araç üretimini entegre etmeyerek hali hazırda elektrikli araç ürettiği fabrikaları kullanmaya devam edecek.

Ülkemizde 1000’den fazla kişiye istihdam sağlayan şirket İngiltere’de 3500’den fazla çalışana sahipti. İngiltere’nin yıllık üretim sayısı ise 150 bin adetten fazlaydı. Civic HB ve CR-V modellerini İngiltere’de üreten şirket ülkemizde sadece Sedan Civic modelini üretiyordu.

Ülkemizde resesyon yaşansa da otomotiv şirketleri için en değerli ülkelerin başında gelmekteyiz. Mühendislerimizin bu alanda yeterliliğe sahip olması, ülkemizin coğrafi konumu ve ucuz işçi gücü sebebiyle birçok otomotiv şirketi üretimlerini Türkiye’de yapıyor.

Honda’nın çıkış sebebi ise firmanın tamamen elektrikli araçlara yönlenecek olması. Dizel ve benzinli araçlar için yedek parça üretimini devam ettirecek olan firma bu motorlara sahip araçlardan çok az üretmeyi hedefliyor. Şirketin elektrikli araç fabrikaları İngiltere ve Türkiye’de olmadığı için bu fabrikalar kapatılacak.

Şekerpınar/Gebze’de bulunan Honda fabrikası Avrupa’daki en büyük ikinci otomobil üretim tesisiydi. Civic’in yanı sıra çeşitli binek otomobilleri de üreten firma 1992 yılında Honda Otombilcilik A.Ş. adı altında kurulmuştu. Ülkemizde üretilen araçlar Almanya, Romanya, Polonya ve diğer Avrupa ülkelerine satılmaktaydı. Avrupa’da dizelin tamamen yasaklanması gündemde olduğu için birçok araç üreticisi dizel üretim tesislerini kapatma kararı alıyor veya fabrikaları elektrikli araç üretecek şekilde yeniliyor. Kısacası, bu durum tamamen şirketin politikasından kaynaklanıyor.

 

  • Etiketler