news-details

Goodyear Genel Müdürü Mahmut Sarıoğlu ile Röportaj

Marmara bölgesinde İzmit ve Sakarya illerinde üretim tesisleri bulunan Goodyear’ın genel müdürü Mahmut Sarıoğlu ile bir röportaj gerçekleştirildi. Bu röportajda sorulan soruları ve verilen cevapları sizlere aktaracağız.

Türkiye’de lastik pazarının genel durumu nedir?

Mahmut Sarıoğlu: İlk olarak 2017 yılından başlamak istiyorum. Geçen yıl lastik sektörü açısından oldukça verimli geçti. Araç ve kamyon grubunda neredeyse çift hanelerde büyüme sağlandı. Goodyear olarak iki grupta da satışlarımızı arttırdık. Lastik sigortası projemiz kullanıcılar tarafından oldukça beğenildi. Lastikte oluşan hasar sonrasında ufak bir katılım payı ile yeni lastik sahibi olabiliyorsunuz. Bu projemizi Avrupa’da da uyguladık ve büyümemizde ki etkisi oldukça fazla oldu.

Bu projenin dışında müşteri memnuniyetini arttırmak amacıyla birçok kampanya yaptık. 2018’de ise kış lastiği yasağının başarılı bir şekilde uygulanması sebebiyle özellikle ticari araçlarda ki satışlarımız arttı. 7 gün 24 saat boyunca hizmet veren TruckForce adlı servisimiz, Türkiye’nin dört bir yanında başarılı bir şekilde hizmet verdi.

2018’in ilk 8 ayında büyüme devam etti fakat ekonomik sebeplerden dolayı son 4 ay sektör açısından pek iyi geçmedi. 2018 yılının ilk yarısında 3,4 milyon adet lastik ürettik. Üretilen araçların %66’sı ihracat edilirken kalan pay ise iç pazara satıldı. 4 mevsim lastiklerde de büyük kampanyalar yaptığımız için birçok kullanıcı artık bu lastikleri tercih ediyor ki firma olarak bu teknolojinin de öncüsü olduğumuz için ayrı bir gurur duyuyoruz.

Ticari araçlarda özellikle kış lastiği hala daha kullanılmıyor. Kullanıcılar bu konuda ne kadar bilinçli?

Mahmut Sarıoğlu: Kış lastikleri doğru kullanımda 3-4 yıl boyunca kullanılabiliyor. Kullanıcılarda ise bu lastiklerin her yıl alınması gerektiği gibi bir algı söz konusu. Bu algıyı kırmak çok önemli. Yapılan maliyeti hesaplarken 3’e bölmek gerekiyor.

Türkiye’de üretim yapmanın avantajları nelerdir?

Mahmut Sarıoğlu: Adapazarı / Sakarya’da bulunan tesisimizde binek araçlar için, İzmit’de ki tesiste ise ticari araçlar için lastik üretiyoruz. İhracat oranlarımız yüksek olduğu içinde ülke ekonomisine katkımız oldukça fazla. Yapılan araştırmalarda bu durumu kanıtlar nitelikte çünkü otomotiv sektörü üreticileri arasında ilk 10’dayız. Türkiye’nin en büyük sanayi şirketleri sıralamasında ise ilk 100’deyiz. 1961 yılından bu yana firmamız ülkemizde ki avantajları görüyor ve üretimlerine hız kesmeden devam ediyor.

17 inç büyüklüğünde ki Eagle Sport lastiklerini de iç pazara sunduk. Bu lastikler ise tamamen Türk mühendisler tarafından üretildi. Firmamız ülkemizde ki mühedendislere de çok güveniyor.

Fabrikaların üretim kapasiteleri nedir?

Mahmut Sarıoğlu: İki fabrikanın toplam günlük üretim kapasitesi 20 bin adet. Kapasiteyi kullanım oranı ile de %90 gibi yüksek bir oranda çalışmaktayız. ABD’de de dahil olmak üzere 70 farklı ülkeye lastik satıyoruz.

Yeni pazarlar arıyor musunuz? Mevcut pazarlar yeterli mi?

Mahmut Sarıoğlu: Global bir firma olduğumuz için tabi ki yeni pazarlar ilgimizi çekiyor. Türkiye ağır ticari araç lastiği konusunda Almanya ile yarışıyor. İzmit fabrikamız ise önümüzde ki yıl büyük çaplı revizyona girecek ve üretim kapasitemizi arttıracağız. Orta Doğu ve Afrika pazarlarında ise daha fazla etkin olmaya çalışıyoruz. Üretim kapasitesi ve kaliteli üretim olarakta fabrikalarımız sayılı tesislerin içerisinde yer alıyor.

Yakıt tüketimi ve emisyon alanında büyük çaplı kural değişikliklerine gidildi. Elektrikli araç kullanımı ise sürekli olarak artıyor. Bu noktada geleceğe yönelik planlarınız nedir?

Cenevre’de düzenlenen fuara her yıl yeni ürünlerimiz ile katılıyoruz. 4x4 araçların yola daha iyi tutunması için projemizi, fotosentez yapan ve elektrik üreten lastik projelerimizi geçen yıl tanıttık. Bu teknolojiler hala daha gelişme aşamasında olsa da önümüzde ki yıllarda yollarda olacak.

 

  • Etiketler