news-details

Fiat Euro NCAP Testlerinde Sınıfta Kaldı

Euro NCAP testleri hem sektör hemde kullanıcılar açısından oldukça önemli. Tamamen objektif bir kurum olan NCAP, üretilen yeni araçları çarpışma testlerine tabi tutarak olası bir kazada ki olası sonuçları videolu olarak sektöre sunuyor ve değerlendirmelerde bulunuyor.

2018 yılında üretilen 9 farklı araç Euro NCAP testine tabi tutuldu. Fiat Panda ve Jeep Wrangler ise çok ilginç sonuçlara imza attılar.

Orta segment için geliştirilen Fiat Panda testten sıfır yıldız alarak güvenlik açısından çok kötü bir araç olduğunu kanıtladı. Fiat grubunda yer alan Jeep Wrangler ise sadece 1 yıldız alabildi. Modern güvenlik önlemleri bu araçlarda yer almıyor ve Fiat grubu güvenliğe pek dikkat etmiyor keza geçen yıl da Fiat Punto 0 yıldız almıştı.

Son testte ise; Audi Q3, BMW X5, Fiat Panda, Hyundai Santa Fe, Jaguar I-Pace, Jeep Wrangler, Peugeout 508, Volvo S60 ve Volvo V60 gibi modeller teste tabi tutuldu. Bu araçların birçoğu 5 yıldız alarak ne kadar güvenilir araçlar olduğunu kanıtladılar.

2018 yılında üretilen araçlarda otomotik fren sistemi veya şerit takip sistemlerinin olmaması büyük güvenlik zaafiyeti oluşturuyor. Birçok uzmanda 0 araç alırken bu güvenlik önlemlerinin şart olduğunu belirtiyorlar. Fiat Panda’da ise bu özelliklerin hiç biri bulunmuyor çünkü araç ucuz olması sebebiyle bu tarz pahalı güvenlik önlemlerini içermiyor.

 

  • Etiketler