news-details

Faraday Future Şirketi Zor Günler Geçiriyor

Faraday Future şirketi elektrikli otomobil üreticisi olan Tesla’nın en büyük rakibi durumunda. Son gelen haberlere göre ise firmada sıkıntılar söz konusu. İflasın eşiğine gelen Faraday Future’a son olarakta Hong Kong mahkemelerinden bir ceza geldi.

2017 yılında aldığı 2 milyar dolarlık yatırımla tüm dikkatlerini üzerine çeken şirket eski günlerini arıyor. Yatırım ise Çin’in en önemli gayrimenkul ve inşaat şirketi olan Evergrande Group’dan gelmişti. Bu grup yatırımın ardından şirketin %45 hissesine ortak olmuştu. Şirkette durumların kötüye gitmesi ise Faraday ile Evergrande’yi karşı karşıya getirmiş durumda.

Durumların kötüye gitmesinin en önemli sebebi ise yapılan anlaşma gereği Evergrande grubun 700 milyon dolarlık bir ön ödeme yapmasıydı. Şirket bu ödemeyi yapmayınca Faraday’da mahkemeye başvurmuştu. Hong Kong mahkemelerinden haksız kararı gelince ise Faraday’da işler kötüye gitmeye başladı. Şirket bütün ar-ge ve inovasyon yatırımlarını gelmesi gereken bu paraya göre yapınca tüm çalışmalar riske girmiş oldu.

Mahkemenin ise neden böyle bir karar verdiği ile ilgili bir açıklama yapılmadı. Evergrande Group ise şuanda %45’lik hissenin sahibi ve şirketi neredeyse ele geçirmiş durumda. ABD ve Çinli şirketlerin bu savaşının ana sebebi ise iki ülke arasında ki ekonomik savaşa dayanıyor. ABD hükümeti kendi şirketinin bu duruma düşmesine karşılık olarak ne yaptırım uygulayacağı ise soru işareti.

 

  • Etiketler